Descriere
SSD Samsung, 970 Evo Plus, retail, 250GB, NVMe M.2 2280 PCI-E, R/W speed: 3500/3300 MB/s
SSD Samsung, 970 Evo Plus, retail, 250GB, NVMe M.2 2280 PCI-E, R/W speed: 3500/3300 MB/s
| Bracket-3.5in | No |
|---|---|
| Format SSD | M.2 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Format | M.2 |
| Suport NVMe | Da |
| Iluminare LED | Nu |
| Recomandat Gaming | Nu |
| Interfata | PCI Express 3.0 x4 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe version | 1.3 |
| Weight | 8 g |
| Scriere max. | 2000 – 2500 MB/s |
| Citire max. | 3500 – 4000 MB/s |
| Capacitate | 250 GB |
| SSD capacity | 250 GB |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Read speed | 3500 MB/s |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Memory type | V-NAND MLC |
| Random write (4KB) | 550000 IOPS |
| Controller type | Samsung Phoenix |
| DevSlp (device sleep) support | Yes |
| Power consumption (idle) | 0.003 W |
| Width | 80.2 mm |
| Depth | 2.38 mm |
| Height | 22.1 mm |
| Bundled software | Magician Software for SSD management |
| Launch date | 1/22/2019 |
| Random read (4KB) | 250000 IOPS |
| Write speed | 2300 MB/s |
| Power consumption (average) | 5 W |
| Component for | PC |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 70 °C |
| Interfață SSD | PCI-E |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Producator | SAMSUNG |
| Garantie | 60 |